Za svitu loučí

13. 1. 2019 09:00 - 31. 1. 2019 17:00 Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě

Výstava představí originální listiny souboru pověstí z okolí Vysokého Mýta.

Místo konání

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě

Aloise Vojtěcha Šembery 125, Vysoké Mýto

Základní informace

Rukopis Antonína Hlineckého (1858 – 1938), rodáka z nedaleké Skutče zůstal od roku 1925 uložen v archivu vysokomýtského muzea. Před nedávnem došlo k přepisu dílka a k rozšíření pověstí v něm sepsaných do okolích příslušných lokalit širšího vysokomýtska. K rukopisu se vztahují dvě složky doprovodných materiálů – slohové práce školních dítek. Antonín Hlinecký, profesí pedagog a později školní inspektor, totiž spatřoval veliký smysl v sbírání místních skazek, své žáčky opakovaně nabádal k takové činnosti. Další pověsti pak pro Hlineckého sbírali přátelé. Výstava v přednáškovém sále Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě představí nejen rukopis ale také další podklady k dílu a archivní materiály týkají se regionální historie.

Vzhledem k citlivosti originálních archiválií bude výstava kratší, než bývá v muzeu obvyklé.

Místo tradiční vernisáže nabízíme návštěvníkům v neděli 13. ledna 2019 od 15.00 do 17.00 hodin zpřístupnění veřejné čítárny – pouze tento den budou k nahlédnutí některá díla Antonína Hlineckého a další tituly s tématem pověstí.

Pro objednané školní skupiny je připraven doprovodný program. Žáci se seznámí s pověstmi, způsoby jejich vzniku a šíření mezi generacemi. Množství takto získaných informací a vyplněný pracovní list, který jim zůstane, může sloužit jako impulz pro studenty i pedagogy dále pracovat s materiály a podnítit k vlastnímu bádání.

Přihlášení nebo Registrace

Úterý, 22. ledna, svátek má Slavomír

52 649 míst kam vyrazit…

Zajímavosti

Novinky o portálu

  • Revoluce free

    07. 02. 14

    "Revoluce Free" neskončila! V rámci bezplatného tarifu Free můžete nově zdarma registrovat a vyplnit zcela kompletní prezentaci vašeho místa nebo provozovny.

Facebook

Kategorie

Přihlásit sePokud jste zapomněli své heslo, vyplňte tento formulář. Po odeslání Vám na e-mail zašleme instrukce pro obnovení hesla.